Akü, Marş ve Şarj

Akü, Marş ve Şarj

Çalışmayan bir araç, işinizin yarım kalması anlamına gelebilir.

Araç Aküsü

Eğitimli elektrik teknisyenlerimiz akünüzün durumun 1 dk içerisinde sizin için kontrol edebilir. En kısa sürede yeni akünüzü montaj edebilir.  Farklı markalardan akü çeşitlerinden aracınız için en uygun aküyü seçebilirsiniz. Akülerimizde yedek parçalar gibi garanti kapsamındadır.

Marş ve Şarj

Eğer aracınız marş basmıyorsa, ilk bakılması gereken yer akünüzdür. Marş motoru, alternatör ve bujilerinizdede problem olabilir.

Akünüz aracınıza marş motoru ve dişlisi sayesinde ilk gücü verir ayrıca aracınız çalışmıyor iken elektrik sisteminizin çalışmasını sağlar.

Marş motoru arızası aracınız ilk çalışma esnasında yani marş basma dediğimiz durum esnasında ilk gücü verir, marş motorundaki herhangi bir arıza motorunuzun çalışmamasına sebep olur. Eğer alternatörünüz yani akünüzü şarj eden kayış ile krankınızdan güç alan sistemde bir arıza mevcut ise, aydınlatma sisteminizde ışık şiddetlerinin sürekli değiştiğini göreceksiniz. Alternatörü arızalı araçların aküleri kısa sürede şarj almadığı için bitecek ilk stopdan sonra aracınız çalışmayacaktır.

Eğitimli teknistenlerimiz sizin için Selimler Otomotiv’in tüm şubelerinde tüm arızalarınızı en hızlı şekilde çözüyor. En doğru hizmeti sunuyoruz.

Selimler’e Güvenin

Tüm çalışanlarımız eğitimlidir. 1947’den tüm müşterilerimizin yol güvenliği ve araç güvenliğinin korunması amacı ile en yüksek kalitede malzeme ve araç sıvılarını kullanmaktayız. Ustalarımızın tamamı belgeli ve eğitimlidir. Tüm yaptığımız sizin ihtiyacınız olan bakımları ve hizmetleri vermektedir, kesinlikle ihtiyacınız olmayan hizmeti ürünü size sunmuyoruz.

Marş ve Şarj Sistemleri – bilmek istediğinizden daha fazlası

Nasıl Çalışıyor?

Akü sistemine ek olarak, iki ana donatı daha mevcuttur bunlar marş sistemi ve şarj sistemidir ve bu iki donatı aracın marş alması ve yürümesi için sağlıklı olmalıdır.

Marş – aracınıza anahtarı takıp çevirdiğinizde ilk marş motorunu çalıştırırsınız, marş motoruda kranka uzanarak onu çevirmeye başlar. Marş düzgün çalışmadığında, motorunuz ya çok zor çalışacak yada hiç çalışmayacaktır. Marş motoru hatası ya elektrik ve mekanik veya kırık bir parçadan dolayı olabilir.  Alternatör yani sarj ünitesi iki önemli görev yapmaktadır. Birincisi araç yol alırken araç aküsünü şarj etmek, ikincisi ilk marş anında yüksek amperajı karşılayabilmelidir. Alternatör akü ile birlikte çalışarak araç üzerindeki elektrikle çalışan birimlerin elektriğini karşılarlar. Alternatör problemi yaşayan bir araç aniden stop edecek veya elektrik donanımlarında aydınlatma, silecekler, ses sistemi v.s. problem görülecektir.

Nasıl anlaşılır?

Önceden akü problemlerinden tecrübeli iseniz, servisi çağırmadan önce birkaç ipucunu kontrol etmelisiniz.

Akünüzün sağlam ve bağlantılarının gevşek olup olmadınız kontrol edin. Yerine sağlam bir şekilde oturtturulmuş aküler titreşimden etkilenmez, arıza vermezler.

Akü kabloları sıkı ve temiz olmalıdır. Kablolarda ve sistemdeki korozyon akünüzdeki gücün iletim kabiliyetini zayıflatır. Aracınızın aküsünün kutup başlarının korunmuş olduğuna emin olun. Kutup başlarının çok fazla sıkılması

Selimler Uzmanına Sorun

Akü, Marş ve Şarj İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

S: Akü donar mı?

C: Evet. Ama çok sık karşılaşılan bir olay değildir. Aşırı soğuk veya sıcak akü ömrünüzü kısaltır kolay kolay akü donmaz.

S: Akümün ve kutupbaşlarımın sağlam olduğunu nasıl anlayabilirim?

C: Voltaj düşüş testi ile bunu anlamak mümkün, en yakın Selimler’de sizin için bu ölçümü yapabiliriz.

S: Aracım çalışmıyor fakat aküden değil, ne olabilir?

C: Aracınızı çalıştırdığınızda ilk duyduğunuz ses marş motorunun sesidir. Bu süreçte marş dişlisi kranka bağlı volan dişlinizle temasa geçer krank milini döndürmeye başlar, bu süreç eski araçlarda el ile yapılırdı. Sorunuza geri dönecek olursak; eğer anahtarı çevirdiğinizde hiçbir ses duymuyorsanız ya marş motorundan veya kablodan ya da en kötü senaryo olan motor sıkışması, kilitlenmesinden olabilir. Eğer marş sesi duyuyor ancak anahtarı bıraktığınızda ses susuyorsa, motor çalışmıyor fakat marş sisteminiz çalışıyordur. Tabi ihtimaller çok çeşitli olabilir. Siz en iyisi Selimler’e uğrayın.

S: Göstergede akü ışığı yanıyor fakat aracımda bir problem yok. Neden olabilir?

C: Eğer akünüz test edildiğinde şarj tutuyorsa ve akünüzün sağlam olduğuna eminseniz, muhtemelen araç alternatörüzde problem olabilir.

S: Hava çok sıcakken aracım zor çalışıyor, benim bildiğim sadece soğuk havalarda aküde problem olabileceği idi?

C: Çok sıcak veya soğuk hava akü ömrünüzü kısaltır. Akünüzün ömrünün sizi etkilecek kadar kısalması için aşırı havalarda uzun süre kalması gerekir. Siz yinede hızlı bir tespit için Selimler’e gelin.

S: Kutupbaşlarında korozyon oluşmuş, yeni bir akümü almalıyım?

C: Hayır, kutupbaşları korozyon birçok araçta görülebilir. Getirin temizliğini yapalım.

S: Aküye takviye yapılması, akünün bittiği anlamına mı geliyor?

C: Muthemelen akünüzün bittiği veya kullanım ömrünü tamamladığı anlamına gelmez. Belkide sebep akünüz bile olmayabilir. Eğer akü takviyesi sürekli yapar hale geldiyseniz, Selimler’e uğrayarak hızlı bir tespit yaptırabilirsiniz.

S: Akünün ömrü nedir?

C: Aküler 3 ile 5 sene arası kullanım ömürlerine sahiptirler. Tabiki bu süre sizin sürüş alışkanlıklarınıza ve diğer sebeplere bağlı olarak değişebilir.

Back to Top