Selimler Gözlemsel Ekspertiz


Selimler Gözlemsel Ekspertiz

“Selimler Gözlemsel Ekspertiz aracınızın oto uzmanı incelemesi işini bize bırakın.”

Bakım yapan tüm müşterilerimize talepleri halinde Selimler Gözlemsel Ekspertiz hizmeti ücretsiz sunulmaktadır, bu hizmet aracınızdaki ana sistemlerin gözlemsel olarak incelenerek bakımınıza ek yapılması gerekli olan işlerin planlanmasını sağlar. Biz aracınız altına, üstüne, dışına, içine kaputun altına göz atıp üzerinde durulması gereken yerleri tespit ediyor ve size gerekenler hakkında bilgi veriyoruz.

Selimler olarak hergün paylaştığım yolları birlikte daha güvenli hale getirmek bilincindeyiz. Selimler Gözlemsel Ekspertiz’in önemini tüm müşterilerimiz ile paylaşmaktayız.

Ana Sistem ve Bileşenler

Motor

Bozuk rölanti veya düşük performansın sebebi belkide çözülmesi çok kolay bir arıza olabilir. Belli belirsiz bir ses veya sizin farkedemeyeceğiniz bir belirti aracınızın aşınmış veya zarar görmüş motor parçaları olduğunu gösterebilir. Aktif sızıntılar veya kopuk motor takozları, tamiratları yapılmazsa ileride şaşırtılacak şekilde yüksek masraflar ortaya koyabilir. Aktif sızıntılar eski araçlarda ortak problemlerden biri olarak bilinmektedir, ancak herhangi bir sızıntı bile kontrol edilmelidir.

Şanzuman

Şanzuman veya debriyajda zor vites atma, çok yüksek veya alçak debriyaj pedalı, aracınızın performansının azalması; aşınmış parçaların olduğunu ve değişimlerinin gerçekleşmesi gerektiği anlamına gelebilir. Sıvı sızıntıları vaktinden önce debriyaj balatası arızası oluşturabilir, kopuk aktarma organı ayakları diğer bileşenlere şaft ve egzoz sistemi dahil zarar verebilir.

Direksiyon Sistemi

Gevşek veya sıkı direksiyon sistem bileşenleri zayıf lastik ayalarına ve dengesiz aşınmış lastiklere sebep olur. Çatlak veya kopuk gres lastikleri beklenmedik arızalar çıkarır.

Marş Sistemi

Zayıf marş basma, zor çalıştırma veya gürültülü marş yapma çok kısa bir zaman içerisinde yolda kalmanıza sebep olacak potansiyel belirtilerdir.

Isıtma ve Soğutma

Uygun olmayan havalandırma sistemi sadece yolcuların konforları etkilemekle kalmaz, aracınızın camında oluşan buğulanmayı engelleyemez. Zayıf ısıtma sistemi aracınızın motorunda genellikle bir problem olduğunu gösterebilir.

İç / Dış Aydınlatma

Uygun olmayan aydınlatma hem sizi hem yoldaki diğer araçların can ve mal güvenliğini tehlikeye atar. Selimler’de yaptıracağınız ön muayene hazırlığı sırasında far ayarlarınızı yaptırmalısınız. Çalışmayan sinyal ve stop lambaları potansiyel trafik kazasına yol açar. Sürekli kesen aydınlatma bileşenleri aracınızda elektriksel bir problem olduğunu gösterir.

Kaput Altı Bileşenleri

Akü ve Kabloları

Paslanmış akü kablo ve kutup başları aracınızın marş elektriğinin gücünden çalar. Akünüzün koruma kapağının olmaması veya eksik şarj edilmiş olması akünüzün ömrünü kısaltır.  Marş elektriği standartlarını sağlamayan bir akü sizi yarı yolda bırakabilir.

Radyatör

Paslanmış, tıkanmış veya sızıntı yapan radyatörler araçlarda herzaman olan arızalardan biridir. Hararet gerçekleşen bir araçta yeterli soğutma yapılamadığından modern araçlarda dahi yüksek maliyetli motor hasarlarına sebep olmaktadır.

Su pompası

Gözle görülen sızıntılar veya normal olmayan sesler genel pompa arızalarıdır. Zayıf soğutma yapılması soğutma sistemine ve diğer motor bileşenlerine zarar verebilir.

Kayışlar ( Triger Kayışı Hariç )

Çatlamış veya aşınmış kayışlar değiştirilmelidir. Çoğu modern araçta su pompasını, alternatörü, direksiyon pompasını ve klimayı çalıştırmak için ayrı bir kayış kullanılmaktadır. Hasarlı kayışlar hararete, elektrik arızalarına, hidrolik direksiyon arızalarına sebep olmakta, çoğu zaman yolda kalmakla sonuçlanmaktadır.

Hava Filtresi

Kirli hava filtresi, düşük motor performansına ve yüksek yakıt tüketimine sebep olmaktadır.  Yerinden yetkisiz kişiler tarafından modifiye edilerek sökülmüş, hiç takılmamış veya kaçakların olması, havadaki toz ve yabancı cisimlerin direk olarak motorunuza girmesine sebep olup, motorunuza hasar vermektedir.

Soğutma Suyu Hortumları

Çatlak, kırılgan veya süngerleşmiş hortumlar kısa sürede arıza vermeye meyillidir.  Su kaçağı olan hortumlar su eksiltmeye ve motorunuzun yüksek ısıdan dolayı hararet yapmasına sebep olur.

Sıvılar

Motor Yağı

Düzenli yağ bakımları aracınız için hayati önem taşımaktadır. Temiz, kaliteli, orijinal motor yağları hem yakıt tasarrufuna arttırır hemde emisyonunuzu düşürerek çevreyi korur.

Soğutma Sıvısı

Soğutma suyunun değişimi hem radyatör, su pompasını ve contalarda korozyon oluşumunu önler hemde çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklara karşı daha bakımlı olmasını sağlar. Antifriz konmamış bir araçta, sıfırın altına düşen hava koşullarında çok yüksek motor masrafları ile karşılaşabilirsiniz.

Şanzuman Yağı

Şanzuman yağınızın değişimi şanzumanınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlarken, daha kolay vites geçişi ve motor yağının motor üzerindeki etkisi gibi yüksek koruma sağlar.

Direksiyon Hidroliği

Elektrik motoru destekli olsun veya olmasın hidrolik direksyionun daha kuvvetli çalışması için hidroliğinizin belirli aralıkla değişimi şarttır. Yenilenmiş direksiyon hidroliği keçelerin, metal pompa aksamların korunmasında büyük önem taşır.

Fren Hidroliği

Hidrolik değişimi fren pedalınızda doğru basıncı yakalamıza yardımcı olur. Fren sisteminde pas birikmesine engel olarak ABS ( Anti-lock Brake System) sisteminize ve diğer fren hidroliği parçalarına zarar gelmesini engeller.

Cam Suyu

Cam suyu deponuzu sürekli dolu tutmak, her sürüş koşulunda görüş kalitenizi hep üst seviyede tutmanıza yardımcı olacaktır. Antifriz etkili temizliyici katkılı cam suyu kullanarak görüş kalitenizi en üst seviyede tutatacak, cam üzerinde yağmur damlalarının kalmasına engel olcak, cama yapışan böcek ve haşeratın temizleyecektir.

Araç Altı Bileşenler

Amortisör ve Yaylar

Aşınmış veya sızıntı yapan amortisör ve yaylar uzun vadede süspansiyon ve frenleme problemlerine sebep olur. Kırık veya çatlak amortisörler çukurlardan geçerken ses yapar.

Fren Boruları ve Hortumları

Alt takımında yer alan fren hidroliği boruları ve hortumları yol koşullarına maruz kalarak paslanmalardan ve sürtünmelerden kaynaklanan çatlak ve aşınmaları karşı korunmasızdır. Hidrolik sızıntısı aracınızın fren tertibatı için yüksek tehlike içerir. Freniniz her geçen gün frenlemesini azaltır.

Egzoz Sistemi

Sızıntılar, çıngırtılar, kırık kelepçeler veya kopuk askı takozları potansiyel genel problemlerdir. Kontrollerimizde Selimler olarak, manifold ağzından egzoz ucuna kadar tüm sistemin incelenmesi bizim için çok önemlidir, incelenmelidir. Sızan egzoz gazları yolcu mahaline girerek sağlığınıza siz farkında olmadan zarar verebilir. Küçücük bir sızıntı bile aracınızın emisyon değerlerini ve yakıt tüketimizi arttırır.

Aktarma Sistemi

Yağlanmamış, ses yapan mafsallar çok yakın zamanda size problem çıkaracaktır. Mafsal lastik aksamları eğer aşınırsa yağsız kalan mafsallar arızalanır. Lastikler tamir edilebilir yeterki erken tespit edilmiş olsunlar. Unutmayın ki aktarma organları zarar görmesi belki motorunuzun çalışmasına engel olmaz ancak ilerlemesine engel olabilir.

Lastikler

Uygun lastik basıncı, düzgün rot ayarı ve balans ayarı aracınızın lastik performansının koruyucusudur. Aşınmış, hasar görmüş ve yüksek basınç uygulanmış lastikler daha uzun fren mesafesine, yüksek yakıt tüketimine ve hatta aracınızın yol tutuşunun bozulmasına sebep olur. Her zaman araç üreticisinin tavsiye ettiği lastik boyutlarının, lastik basıncının dışına çıkmayınız. Lastik profesyonellerimize güvenebilirsiniz.

Back to Top