Yağ Değişimi

Yağ Değişimi

Sadece yağın değişimi, aracınızdaki en büyük değişimdir.

Aracınızın özellikle motorunuzun ömrünü uzatan en basit, en ucuz ve en verimli yol, yağ filtresi ve yağın düzenli değişimidir.

Yağ motorunuzun içeresindeki en önemli sıvıdır, motor çalışırken oluşan yağlanma sayesinde sürtünme ve aşınmaları minimum seviyeye indirir. Yağ ısıyı da dağıtır ve motorunuzu koruyarak aşınmayı azaltır. Piston, segman ve silindir gömlekleri arasında bir film oluşturur. Böylece metal yüzeylerin teması ve aşınmasını durdurur. Motor yağınızın değişimini yapmamak, karbon ve sürtünmeler yüzünden motor yağında oksidasyona, kirlenmeye, tortulaşma, renk değişimine sebep olur, bunlar motorunuz için büyük problemlere dönüşebilir. Hatta yağınız, motorunuzda oluşacak sert hareketleri ve gürültüleri sönümlemektedir.

Selimler olarak yağ değişimi hizmetimizde, Selimler Gözlemsel Kontrol hizmetini ücretsiz olarak veriyoruz. Biz aracınızın içine, dışına, kaput altına, aracınızın altına bakıp size anormal durumlar konusunda bilgilendiriyoruz.

Hazır Selimler’e uğramışken, Selimler Gözlemsel Kontrol hizmeti alınız. Bu hizmetin içinde aşağıdaki gözlemsel kontroller yer alır;

● Hava filtresi

●  Fren Hidroliği

●  Direksiyon Hidroliği

●  Otomatik araçlarda şanzıman yağı

●  Soğutma suyu ve Antifriz

Ayrıca sizi aracınızın üreticisinin de onayladığı gibi gerekli sıvı değişimleri, filtre değişimleri bakımlar konusunda bilgilendiriyoruz, yönlendiriyoruz.

Randevu almak veya sadece uğrayıp bir çayımızı içmek için sizi Selimler’e bekliyoruz.

Selimler Otomotiv Hizmetleri

Yaklaşık 70 yıldır, Selimler ailesi sizler için hizmet veriyor. Biz sadece Zonguldak’ta değil Batı Karadeniz bölgesinde gece gündüz demeden 7-24 esasına bağlı olarak çalışıyoruz. Ailemizde sizler için çalışan usta ve mühendisler, siz ve aracınız için size en iyisini sunuyor. Yağ, filtre ve diğer gerekli sıvıların değişiminden, fren ve fren teçhizatı, amortisör ve yaylar, susturucu ve tamiri, lastikler, teker rotasyon ayarı hepsini bizde bulabilirsiniz.

İletişim bölümümüzden hemen randevunuzu alabilirsiniz.

Yağ değişimi – bilmek istediğinizden daha fazlası

Motor Yağı

Bugün yollardaki çoğu araç dört mevsimlik yağ kullanmaktadır; bu yağların niteliği sıcak ve soğuk havalarda maksimum performans göstermesidir. Modern araçlardan önce sürücüler yağlarını her mevsim için ayrı koyarlardı. Günümüzde kullanılan yağlar çok mevsimlik yağ olarak da bilinir ve iki dizi rakamla gösterilir; 5W-30 gibi.

Yağ sınıflandırması Hakkında

Her yağ kendine has viskozite denilen sürtünmeye karşı veya akmaya karşı koyma özellikleri ile sınıflandırılır. Dört mevsimlik yağlarda, ilk rakam grubu yağın soğuk ortamda akışını gösterir. Düşük rakam daha ince bir yağ olduğunu ve soğuk ortamda daha iyi performans alacağınızı gösterir. İkinci rakam grubu aynı yağın sıcak ortamdaki kalınlık derecesini gösterir. Örneğin; 5W-30 yağdaki 5 rakamı soğuk koşullardaki incelik derecesini gösterirken, W İngilizce winter ( Kış ) kelimesinden gelir soğuk hava grubunu gösterir. Sağ taraftaki 30 rakamı ise sıcak koşullardaki yağın kalınlığını ifade eder. Bölgesel olarak sıcak koşullardaki sürücüler sağdaki bölümde yüksek rakamı önemserler. Soğuk koşullarda yaşayanlar sol tarafın düşük olmasını tercih ederler. Biz aracınız için her zaman üreticinin onayladığı standarttaki yağları kullanıyoruz.

Neden viskozite bu kadar önemli

Çalıştırma anında çok küçük bir kısım yağ motorunuzun üst kısımlarında kalır. Üst kısımdaki motor parçalarının daha az sürtünmesi için supap mekanizması, pistonlar, kam mili ve rulmanlarına en hızlı şekilde ulaşması gereken yağın düşük viskoziteli olması gerekmektedir. Motorunuzun üst kısmına ulaşması geciken standart dışı yağlar, motorunuz için hiç iyi değildir.

Neden 5W-30 bu kadar çok popüler

Bugün çoğu araç için standart yağ 5W-30 olarak bilinmektedir. Çünkü araç üreticileri daha düşük viskozite ve daha geniş kapsamlı sıcaklık skalasının araç için daha iyi motor ömrü ve yakıt ekonomisi anlamına geldiğini iyi bilir.

Sentetik Yağlar

Motor yağlarının tamamı 100% petrol ürünü değildir. Sentetik yağlar, kimyasal olarak değişime tabi tutulmuş birçok durumda çok daha iyi performans gösterirler;

Daha geniş sıcaklık skalasında, daha yüksek viskozite istikrarı

  ●  Yağ kalınlaşmasını azaltır

●  Aşınmayı azaltır ve daha uzun ömürlüdür

●  Aracınıza uygun yağ hangisi?

En basit çözüm aracınızın üretici kullanma kılavuzuna bakmak… Veya Selimler gelip, ustalarımıza sorabilirsiniz.

Yağ Filtreleri

Yağ filtreleri yabancı partikülleri ve cisimleri yakalayarak motorunuzun ve hareketli parçaların korunmasını sağlar.

Sıvılar

Aracınızdaki bir çok sistemin güvenle işlemesi; fren sistemi, direksiyon sistemi, şanzıman sistemi, motor soğutma sistemi gibi, çeşitli sıvılara bağlıdır. Bu sıvıların kaliteleri düştüğünde ve uygun olmayan değişimler geçirdiklerinde, aracınızda başka kısımların zarar görme ihtimali artar. Bundan dolayı bakımlarınızdaki sıvı değişimlerinde üretici yönlendirmelerini dikkate almalısınız, Selimler  teknikerleri bu konuda her zaman yanınızda.

Otomatik Şanzıman Sıvısı

Tipik yağ menşeili bu sıvı, otomatik vites geçişlerinde oluşan yüksek hidrolik basınca karşı şanzımanınızın yağlanmasına ve soğutulmasına yardımcı olur.

Fren Sıvısı

Fren tepkisini fren borularından doğru balatalara kadar götüren bir hidrolik sıvıdır ayrıca hidrolik fren sistemini paslanmaya karşı korur.

Soğutma Suyu/Antifriz

Soğutma sıvısı normal musluk suyu ve antifriz karışımından meydana gelir. Soğutma sıvısı ısıyı dağıtır ve motoru standart çalışma sıcaklığında tutar.

Marş & Şarj

Akü aracınızı, aracınızın üzerindeki yol bilgisayarını çalıştırır. Acil durum elektrik ihtiyacınızı giderir. Zayıf bir akü alternatör ve marş motoru üzerinde yüksek stres oluşturur özellikle sıcak koşullarda. Selimler ‘de akünüzü düzenli olarak kontrol ettirebilirsiniz.

Hava Filtresi

Temiz hava filtresi aracınızın motor performansını arttırır, yakıt ekonominize kesinlikle katkı sunar ve motor aşınmalarınızı minimuma indirir. Polen filtreniz, kabin içindeki havadan gelen (mikrop, toz, polen vb.) kirlilikleri engeller, ısıtma ve soğutma performansınızı maksimuma çıkartır.

Selimler Uzman Kontrolü

Aracınız için her anlamda potansiyel zararları önleyici olan Selimler Gözlemsel Kontrol ile aracınız hızlı, verimli ve kapsayıcı bir gözlemsel kontrole tabi tutulur. Sizin için aracınızın gözlemsel olarak içine, dışına, kaput altına ve araç altına bakıyor, size aracınızın durumu ile ilgili bilgi veriyoruz.

Selimler Uzmanına Sorun?

Yağ Değişimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

S:Yağ değişimini düzenli olarak yapmazsam aracım için neden kötü olur ?

C:Yağınız aracınızın haraketli parçalarını yağlayarak, bu parçalar üzerindeki sürtünmeyi azaltarak soğutmayı sağlar, sıcaklığı bu parçalardan kendi üzerine alarak uzaklaştırır. Ayrıca sürtünme ile oluşmuş mikro partikül metalleri kendi üzerinde toparlayarak motora zarar vermesini önler. Sıcaklık motor yağınızın gün geçtikçe, yollar geçildikçe ya bal, sakız kıvamını alarak yada daha akışkan hale gelerek bozulmasına sebep olur. Bu motorunuzun yağlanmasını azaltır, tutuculuğu azaltır. Ne kadar motor içerisinde görev yaparsa o kadar bozulup zararlı hale gelir.

S: Sentetik yağlarımı tercih etmeliyim?

C:Sentetik yağlar, geleneksel yağlardan çok daha üstündürler. Çok yüksek sıcaklıklarda bile jel kıvamına veya akışkan hale gelmeye çok daha fazla direnç gösterirler. Bu tip yağlar daha fazla kategoriye hitap ederler, bir kısmı çok fazla yol yapan uzun yol araçları için tasarlanmışken, bir kısmı yüksek performanslı motorlar için tasarlanmıştır veya bazıları yakıt ekonominize odaklanmış olabilir. Siz hangi yağı kullanma noktasında Selimler ‘e danışabilirsiniz, Selimler Teknisyeni sizin için en uygun yağı bulmanıza yardımcı olacaktır.

S:Ne kadar sıklıkta yağ değişimi yapmalıyım? 5000 km’de bir değişim yapıldığını duydum, fakat kullanma kitapçığında 10000 km’de bir değişim yapınız diyor.

C:Üreticinin koyduğu standartların dışına çıkmadan, motor yağınızın durumunu gözlemsel olarak kontrol etmek en iyisidir.

S:Yağ karteri ne demek ve ne işe yarar?

C:Kısaca, yağ karteri motorunuzun en altında yer alan motor yağınızın toplanmasına yarayan bir rezervuardır. Bu özelliği sayesinde toplanan yağın motora geri basılmasını ve yağ seviyenizi ölçmenizi sağlayarak motorunuzun yağsız kalmasını engeller.

Back to Top