Lastik ve Lastik Tamiri

Lastik ve Lastik Tamiri

Rot-balans ayarı, doğru lastik basıncı aracınızın en önemli ayarlarıdır.

Yeni lastik alma zamanı geldi mi, merak ediyor musunuz? Hemen madeni 1 lirayı cebinizden çıkartın lastik diş derinliğine sokun, eğer paranın dışındaki altın rengi şerit gözüküyorsa, hemen lastik değişimi için bize gelebilirsiniz.  Fakat bu yöntem hiçbir zaman lastiklerinizin iyi olduğunu göstermez. Eğer lastikleriniz dıştan değil de içten aşındıysa veya her ikisi de olabilir. Yada belki de teker rot ayarınızda problem olabilir, o zaman bir takım yeni lastik bile sorununuzu çözmeyecektir.

Sadece fiyatının uygun olduğu için lastiklerinizin değişimini yaptırdığınız bir yerde bunları duyamayabilirsiniz. Fakat Selimler ‘de uzmanlarımız tüm komponentlerin nasıl uyum içerisinde çalıştığını iyi bilirler. Lastiklerinizin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz, uzmanlarımız lastiklerinizde sadece sorunları bulmakla kalmıyor, onu en uygun şekilde onarıyor veya değiştiriyorlar. Sonuç olarak size güvenli bir yerde olduğunuzu bilmenin mutluluğunu yaşamak kalıyor.

Selimler ‘i ziyaret ettiğinizde, teknisyenlerimizin lastikleriniz için en iyi bakımı sunarlar. Rot balans ayalarını üretici firmanın verdiği periyotlarda Selimler ‘de kontrol ettirebilirsiniz. Eğer lastiklerinizin değişim zamanı geldiyse aracınız için en uygun olan lastiği size vereceğiz, sadece stoklarımızda olanları değil. Sonuç olarak, sizi lastiklerinizde emin olarak yolluyoruz.

Tüm bu lastik hizmetleri için diğer tüm hizmetlerimiz gibi uğrayacağınız tek adres Selimler Otomotiv. Hemen en yakın Selimler ‘e gelin, lastikleriniz konusunda size yardımcı olalım. Lastiklerinizin nasıl uyumlu olmasını istiyorsanız, bizde sizinle öyle uyumlu olacağız. Ve unutmayın ki; üretici her zaman lastiklerinizin bir standardını belirlemiştir, bu standartları ve periyodik lastik muayenelerini her zaman Selimler ‘de gerçekleştirebilirsiniz.

Selimler Servis Hizmeti

Batı Karadeniz’de bölgesel olarak hizmet veren çok markalı, bayili tek kuruluş olmanın gururunu yaşıyoruz. Uzmanlarımız sizin için en uygun lastik tamiri ve bakım hizmetleri sağlayacaklardır. Lastiklerinizin değişim zamanı gelmedi mi? Bırakın sizin için aracınıza uygun lastik seçimini yapalım, hem sürüş keyfiniz artsın, hem yakıt tasarrufu yapın.

En yakın Selimler ‘e gelerek pratik servis hizmetimizden yararlanın.

Periyodik olarak yapılan lastik ayarları, balans ayaları, rot ayaları ve doğru lastik basıncı yakıt tasarrufu yapmanızda ki en büyük etkenlerden biridir. Sizin için en uygun lastik bizde.

Lastiklerinizin ve sizin sorunsuz bir şekilde yol almanızı sağlayacak birkaç ipucu;

Aracınızın rot-balans ayarını periyodik olarak yaptırın. Aracınızın belirli periyodik rot ayarı vardır. Bu periyodik bakım tablosuna uymak lastiklerinizin ömrünü arttırır. Selimler teknisyenleri size bu bilgeleri sunabilir, yollarda daha güvenli ilerlemenize yardımcı olurlar.

Lastik hava basınçlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Lastikleriniz aylık 1 psi ortalama basınç kaybetmesi olasıdır. Lastik basınçlarınız sınır dışına çıktıkça aylık kayıp ortalaması artar. Ve unutmayın ki; sıcaklık lastik basınçlarınız üstünde yüksek etkiye sahiptir. Havada 10 °C bir düşüş, lastikleriniz 1 psi düşüşe sebep olur. Düşük lastik basıncı size yakıt tüketiminde artış, yüksek ısı sebepli lastik aşınması olarak geri dönecektir.

Lastikleriniz üzerinde beklenmedik yaralanmalar, aşınmalar, izler gibi olumsuzlukları takip ediniz. Bu izlerin dışarıdan çok küçük gözükse bile içeride çok kritik aşınmalar oluşmuş olabilir, siz her zaman lastiklerinizi uzman ellere emanet ediniz.

Selimler Uzmanına Sorun?

Lastik ve Lastik Bakımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

S: Neden lastik basınç izleme sistemi (TPMS – Tire Pressure Monitoring System) lambası yanar? Lastiklerim bana iyi gözüküyor ve aracım daha 1 yaşında.

C: Lastikleriniz çok ve az şişirildiğinde bu sistem devreye girer ve göstergenizdeki lambanın yanmasını sağlayarak sizi uyarır. Eğer lambanız sürekli yanıyorsa, lastik basınçlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Eğer lamba yanıp sönüyorsa, bu elektronik sistemi kontrol ettirmelisiniz.

S: Lastiklerimin yenilenmesine nasıl karar verebilirim?

C: Eğer aşağıda sıraladığımız durumlardan biri oluştuysa lastik değişimi için Selimler ‘e başvurabilirsiniz. 1) Beklenmedik lastik hasarı 2) Lastik üzerinde kabarma veya çatlama varsa 3)Lastiğiniz sivri bir cisim tarafından şişlendiyse 4)Lastik tek kısmı lastikten ayrıldıysa, gözüküyorsa 5)Yasal olarak 1.6 mm olması gerekiyor ancak lastik üreticileri kışlıklarda 4mm yazlıklarda 3mm ‘den aşağı olmaması gerektiğini söylemektedirler. Kısaca 1 TL testi yapabilirsiniz.

S: 1TL testi nasıl yapılır?

Kışlık veya yazlık lastiklerinizde 1TL’nin altın renkli şeridi 3-4 mm civarındadır. Bu bölüm lastiklerinizin diş derinliği ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca her lastik üreticisiniz 1.6 mm ’lik lastik aşınma bandı veya benzeri uyarı sistemi vardır. Sizin bu testleri yapmanızda oluşacak olumlu sonuç sizi yanıltmasın, her zaman uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

S: Bazen aracımda yolda 80 Km/h ve üstü hızlarda giderken titreşim oluşmakta, bana göre bunu lastiklerim yapıyor. Sadece hava ilavesi yeterli olur mu?

C: Burada yazılanlara baktığımızda aracınızın servislerimizde kontrol edilmesi gereklidir. Ancak tecrübelerimize dayanarak balans ayarı ve süspansiyon kontrollerinizin yapılması gerekmektedir.

Back to Top