Motor Arıza Işığı

Motor Arıza Işığı

Motor arıza ışığı yandığında korkulacak bir şey yoktur. Bırakın Selimler çözüme hemen ulaşsın.

Modern araçlar OBD II (onboard computer diagnostic system) denilen, aracınızın içerisinde olan işlemlerin verilerini bir araya toplayan bir sistem ile donatılmıştır. OBD II sistemi emisyon kontrol sisteminizden veriler toplar. Açık kalmış yakıt kapağından, tıkanmış ömrü bitmiş katalitik konvektöre kadar tüm verileri gösterge panelinizdeki ışıklar yardımı ile size bilgi verir. Sürekli yanan bir motor arıza ışığı, aracınızı en yakın zamanda bir yetkiliye göstermeniz gerektiğini anlatır, yanıp sönen motor arıza ışığı ise aracınızı güvenli bir yere çekip, aracınızın motoru ciddi bir zarar veya hasar almadan motoru stop etmeniz gerektiğini gösterir.

Selimler uzmanları motor arıza ışığının ne anlama geldiğini yılların verdiği deneyimler ve uzmanlık belgeleri sayesinde kısa bir sürede bulabilir, sizin bunun hakkında bilgi verir. Hemen tamirini yaparak aracınızın hasar görmeden güvenle yola çıkabilmesini sağlarlar. Arıza ışığınız yandığında veya aracınız hakkında sohbet etmek için en yakın Selimler’e sizi bekliyoruz.

Selimler Diagnoz Servis Hizmeti

Yaklaşık 70 yıllık deneyim ile, aracınızla iletişim kurarak ne gibi hatalar oluştuğunu ve bu hataları çözümlerinin neler olduğunu sizlerle paylaşarak, endişelenmeden, yollara güvenle geri dönmenizi sağlıyoruz.

Uzman oto teknikerlerimiz aracınızın ihtiyacı olan çözümler konusunda belgeli ve deneyimli kişilerdir. Diagnoz hizmeti için en yakın Selimler’e uğrayınız.

Selimler Uzmanına Sorun?

Motor Arıza Işığı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

S: Motor arıza ışığı, motor uyarı lambası yandığında aracımı sürmeye devam edersem ne olur?

C: En yakın zamanda, Selimler’de aracınızı kontrol ettirmelisiniz. Eğer arıza ışığı sarı renk ise, motorunuz tam verimde çalışmamaktadır. Yakıt tüketiminiz artar, emisyon değerleriniz artar. Eğer arıza ışığınız kırmızı yanarsa doğrudan en yakın hizmet noktasına giderek aracınızı kontrol ettiriniz demektir. Eğer ışık yanıp sönüyorsa, kesinlikle acil servis hizmeti alınız demektir, yanıp sönme sürekli olmasa bile.

S: Motor arıza ışığının yanmasına sebep olan arızalar kolay çözülebilir mi?

C: Evet. Yakıt depo kapağınız açıksa veya gevşekse motor arıza ışığınız yanabilir. Durup yakıt depo kapağınızı kapatmanız ışığınızı söndürebilir. Sonra aracınızı sürmeye devam ettiğinizde ışık kendiliğinden sönecektir. Bazı zamanlarda ışık, aracınızda bazı parçaların arızalandığını veya değişmesi gerektiği anlamına da gelebilir.

S: Motor arıza ışığım yanıyor, ancak aracımda gözle görülen bir problem yok gibi.

C: Motor arıza ışığı, aracınızı servisine götürmeniz gerektiği anlamına gelir. Işığın anlamı açık kalmış depo kapağı veya çok kritik motor arızası anlamına gelebilir.

S: Motor arıza ışığım yanıp sönüyordu ancak şimdi sürekli yanıyor, aracımı sürmeye devam edebilir miyim?

C: Eğer motor arıza ışığı yanıp sönüyorsa, hatta yanıp sönme sürekli değilse bile kesinlikle acil servis gereklidir.

Back to Top