Kayış ve Borular

Kayış ve Borular

Bırakın Selimler çatlak, sızıntı yapan aşınmış boruları ücretsiz tespit etsin, değiştirsin.

Aracınızın üzerinde kullanılan çeşitli borular ve kayışlar eninde sonunda bir şekilde arıza vereceğini bilmeniz gerekir çünkü bu malzemeler sarf malzemesidir, belirli bir ömrü vardır. Zamanla serpantin kayışları ve radyatör boruları esneme ve genişleme özelliklerini kaybederler. Eğer sorun çıkartan eksantrik kayışınız olursa bazı araçlarda zincirlidir ki onunda ömrü vardır; kayışın fiyatından kat kat daha fazla maddi kayba uğramanıza sebep olabilir. Lütfen kayışlarınızı en yakın Selimler’e uğrayarak control ettiriniz.

Sadece kayış değişimleri ile değil, diğer tüm ihtiyaçlarınızda Selimler olarak herzaman yanınızdayız. Selimler araç tamiratından, kaporta ve boya işlemlerine veya ikame araç tesisine kadar sizlerin yanında. Bugünkü deneyimlerimize dayanarak uzmanlarımız çok kısa sürede size kayış ve borularınızın son durumunu raporlayabilir. Bunun için çok küçük bir gözlemsel kontrol yeterlidir.

Gözlemsel kontrol dışında araç üreticinizin aracınız için uygun gördüğü servis takvimine uyularak doğru zamanda riske girmeden belli periyotlarda aracınızın kayış ve borularını değişimine yardımcı oluyoruz, bu aracınızın potansiyel tehlikelerden yolda kalmalardan koruyan akıllıca bir önlemdir.

Selimler Hizmet Kalitesi

Selimler 70 yıla yaklaşan inanılmazları başaran servis kalitesi ve en önemlisi sizin güveninizi kazanan servis ahlakı ile bugün sizlerle yanyana. Aracınızdaki basit hataların yüksek maliyetli durumlara dönüşmesinden önce siz en iyisi Selimler’e uğrayın.

Tüm kayış ve boru değişimlerimizde gözlemsel kontrolün dışında araç üreticilerinin uygun gördüğü kilometre veya süreye uygun değişim yapmaktayız.

Kayış ve Borular – bilmek istediğinizden daha fazlası

Kayış ve kasnakların motor üzerindeki; alternatör, su pompası, fan, direksiyon pompası, klima, yakıt pompası gibi parçalara bağldır.  Eksantrik veya triger kayışı piston ve sübapların belli bir düzen içinde çalışmalarını sağlayan en önemli motor parçalarından biridir. Çeşitli borular soğutma suyu, fren hidroliği ve yakıtı aracınızda belirli noktadan başka bir noktaya taşır. Zamanla bu parçalar üzerinde çatlak, sızıntı veya aşınma olabilir. Bu yüzden, aracınızı araç üreticisinin vermiş olduğu standart bakım ve kontrol periyotları ile Selimler servisinde koruma altına alabilirsiniz.

Selimler’de aracınızın servis takviminde boru ve kayışlarınızın kontrolleri yapılarak, servis periyotlarına uygun bir şekilde değişimi yapılmaktadır. Servislerimizde araçların bakım programlarına uygun bakım ve kontroller yapılıyor.

Eksantrik Kayışı

Eksantrik kayışı (triger kayışı) dişli, ekstra güçlendirilmiş krank mili ile eksantrik milini birbirine bağlayan milimetrik hata kabul etmeyen çok önemli bir kayıştır. Bu kayış eksantrik, krank ve distribütörünüzün sekronize şekilde çalışmasını sağlar.

Değişim sebepleri: Aşınmış dişler, yıpranmış kayış ve aracın ateşlemesindeki problem, çalışmama şikâyeti

Serpantin Kayışı

Bu kayış krank milinden aldığı gücü diğer motor donatılarına iletir. Sadece bir kayış hatası hararete, yüksek ısıda çalışmaya, ağır direksiyona, elektrik aksamına ve güç kaybına kadar tüm sisteminizi etkileyebilir. Siz kaputu açtığınızda herşeyin düzgün çalıştığını düşünseniz bile aşınmış ve yıpranmış kayışlar gücü iletmede problem yaşayacaktırlar.

Değişim sebepleri: Çatlak, kabuklaşmış yumuşaklığını kaybetmiş ve ses yapma şikâyeti

Soğutma Boruları

Soğutma sisteminin içerisinde dolaşan antifrizli soğutma suyunu taşıyan, motorun içerisindeki ısının düzenli olarak araç dışına taşınmasında ki en büyük yardımıcımızdır.

Değişim sebepleri: Çatlak, sızıntılı, sertleşmiş kırılgan yapı veya yumuşak noktalar

Selimler Uzmanına Sorun?

Kayış ve Boru Sistemi ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

S: Aracımı çalıştırdığımda tiz ötme sesi söz gelimi çırlama, garip sesler çıkarıyor fakat sürmeye başladığımda bu sesler gidiyor sebebi nedir?

C: Sebebi değişim zamanı gelen kayışlarınızdır. Eğer kayışını cırlama sesi yapıyorsa, aynı asfaltta kayan teker gibi bu kayışınızın malzemesinin artık gerekli işlevi göremediği ve kayma yaptığını gösteriyor.

S: Kayış kontrolü yaparken gözlemsel olarak neler yapmalıyım?

C:Kayış değişimi kararınızı kesinlikle işin uzmanına bırakmalısınız. Erken değiştirilen kayışın sadece cebinize zararı olacaktır.

S: Bakım takvimime göre kayış değişim zamanım gelmiş gözüküyor, ancak aracımın hiçbir problemi yok hatta üzerine biraz yol bile yaptım, bir problem yok gözüküyor. Değişim yapmalı mıyım?

C: Kesinlikle değişim yapmalısınız. Eğer kayışınız olmadık bir yerde size sorun çıkarırsa, yolda kalabilir ayrıca kesinlikle bir kayış ücretinden kat kat daha fazla masraf oluşacağını unutmayın.

S: Yeni kayışlar ile ne kadar kilometre yol yapabilirim?

C: Araç üreticiniz yeni bir kayışla ne kadar yol yapacağınıza zaten bakım periyodlarınızda karar vermiştir. Biz sizin için geri kalanını takip edeceğiz.

S: Uzun süredir kayışlarım ötme yapıyor, bu şekilde idare ediyorum. Değişiklik yapmama gerek var mı?

C: Evet değişimi yapmanız gerekiyor, bu şekilde kullanırsanız muhtemelen yolda kalacak üstüne üstlük daha fazla masraf edeceksiniz.

Back to Top