Fren ve Fren Tamiri

Fren ve Fren Tamiri

Selimler Fren Sistemleri Uzmanları

Aracınız frenlemesi yetersiz mi? Eğer cevabınız evet ise en yakın Selimler Otomotiv’e gelerek hemen frenleriniz kontrol ettirebilirsiniz.

Fren pedalından, fren hidroliğine fren ana merkez silindirinden, hidrolik fren servosuna, kampanalardan, disk frenlere ve ABS ( Anti Blokaj Sistemi = anti-lock brake System) sensörlerine; Selimler Otomotiv teknisyenleri aracınızın içindeki ve dışındaki tüm frenleme sistemleri konusunda uzman, deneyimli bir ekiptir. Aracınızın modeli ne olursa olsun, Selimler’de çözüm her zaman vardır.

Sizin için her yerde her zaman acil durumlarınıza ve/veya rutin bakımlarınızda yanınızdayız.

Fren İkaz Işığı

Bildiğiniz gibi aşağıdakiler başınıza gelince frenlerinizin bakıma ihtiyacı olduğunu anlarsınız:

Fren ikaz ışığı yandığında ( Sarı & Turuncu)  ABS sistemi ile ilgili problem olduğunda;

Fren ikaz ışığı yandığında ( Kırmızı) fren sistemde bir dengesizlik olduğunda;

Fren pedalı çok yumuşak veya çok sert olduğunda;

Frenlerinizden çızırdama veya sürtünme sesi duyduğunuzda;

Yukarıdaki herhangi bir problemi veya benzeri bir problemle karşılaştığınızda; frenlerinizi kontrol ettirmeniz iyi bir fikirdir. Selimler’de, frenlerinizle alakalı incelemeden sonra size tam olarak ne yapacağımızı ne kadar tutacağını söylüyor, sizi bilgilendiriyoruz.

Selimler Fren İnceleme ve Servis Hizmeti

Selimler Otomotiv Tic.Ltd. Şti. şirket çatısı altında biz araçların güvenliği etkileyen tüm faktörleri her zaman göz önünde tutarız. Siz frenlerinizle alakalı bir problemle servisimize geldiğinizde, araçtaki güvenlik unsurlarından en üst noktada olan fren sistemizin; problemlerini çözmek için hemen bir Selimler’e uğrayıp tüm fren sistemize bakımlarını yaptırınız.

Kullandığımız tüm fren sistem malzemeleri faturalı, TSE onaylı ve CE belgelidir. Selimler’de satılan tüm fren balatalarımız araç sizde kaldığı sürece ömür boyu garantilidir*. Ayrıca bütçenize uygun ve ödemeleri kredi kartına taksit ile yapabilirsiniz.

Selimler Ömür Boyu Garanti*

Selimler Otomotiv’de fren bakımı yaptırdığınızda, tarafımızca uygulanan fren balata ve pedlerinde aracınızı sizde kaldığı sürece ömür boyu garantiden* faydalanırsınız.

*Bilgi için Selimler’e uğrayın.

Fren Sistemleri – bilmek istediklerinizden daha fazlası.

Aracınızın fren sistemlerinin tek bir görevi vardır, aracınızı durdurmak.  Bu tek sonuca ulaşmak için birkaç farklı sistemin birbiri ile uyumlu bir şekilde çalışması gerekmektedir.  Aracı durur pozisyona getirmek için 3 ana faktör vardır: baskı gücü, hidrolik güç ve sürtünme.

Aracın motorunda meydana gelen emme manifoldu vakumu yardımıyla frenleme anında sürücünün ayak kuvvetine ilave bir kuvvet oluşturur. Fren pedalına basıldığında vakum kontrol supabı pistonun merkez silindiri tarafına vakumun etki etmesini sağlar. Böylece pistonun bir yanında atmosferik basınç diğer yanında vakumun etkisi oluşur. Ayrıca sürücünün pedalının daha yumuşak olmasını sağlanır. Fren merkezi hidrolik fren sisteminizin kalbidir. Onda oluşan basınç vakum yardımıyla arttırılır ve tüm fren sistemi vasıtasıyla doğrudan aracınızın fren balata veya pedlerini sıkıştırma haraketini gerçekleştiren pistonları iterler ve sürtünme ile dönen tekerler yavaşlar. Hidrolik takviyeli, yardımlı frenler olmasaydı. Aynı basıncı oluşturmak için büyük çaba sarf etmeniz gerekirdi. Sürücünün pedala uyguladığı kuvvet bu sistem sayesinde lastiklerde kat kat katlanır.

Örneğin, fren diskleri kaliper adını verdiğimiz fren pedlerine sıkıştırmayı uygulayan pistonları tutan parça ile birlikte çalışır. Kampana frenlerde ise, fren balataları dönen kampanaya fren uygulamak için fren merkez silindirleri tarafından tek taraflı olarak itilerek durdurma görevini sağlarlar. İki sistemde de yüksek mühendislik ve kusursuz hareket vardır.

Ek olarak, temel sistemlerin yanı sıra günümüzde çoğu modern araçta elektronik Anti Blokaj Sistemi (ABS) bulunur. ABS sistemi elektronik sensörler ve yüksek basınçlı pompalar sayesinde belirli koşullarda, aracınızın hızını, lastiklerin kaymasını ve fren kuvvetini kontrol eder ve acil durumlarda sizin sadece pedala basmanıza rağmen o en doğru frenlemeyi gerçekleştirir.

Bundan dolayıdır ki, aracınızın fren sistemleri ve komponentlerinin profesyonel kişiler tarafından belli kural ve tecrübelerden yararlanılarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Fren sisteminiz çok küçük bir bakıma ihtiyacı olabilir veya tamamen bir revizyona girmesi gerekmektedir, bunu bilmek için hemen servisimize uğrayın.

Selimler Uzmanına Sorun

Fren ve Fren Tamiri ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

S: Fren hidroliğimi değiştirmeli miyim ?

C: Fren hidroliğinizi değiştirmek zorunda değilsiniz, ancak şunu düşünün: fren hidroliğiniz artık ömrünü tamamladıysa ve sinyaller vermeye başladıysa, yüksek bakır oranı, yüksek nem oranı veya partiküller hasar vericidir. Bu asit seviyesini arttırır,  ABS sisteminizde potansiyel aşınmaya ve arızalara sebep olur.  Bugünün ABS sistemleri pahalı sistemlerdir. Bazı sistemler işçilik hariç binlerce liralara mal olur. Fren hidroliğinizi belli aralıklarla nem testine tabi tutmak ve değiştirmek, yatırımınızı korur.

S:Aracımda frene basınca titreşim var, sebebi nedir?

C:Yüksek ihtimalle aracınızın disklerinde veya kampanalarında bir problem var, ancak emin olmak için kontrol edilmesi şart.

S:Arabamla daha 10.000 km yapmadım, frenlerimden normal olmayan sesler geliyor. Balatalarım bu kadar çabuk biter mi?

C:Muhtemelen bitmemiştir, fakat cırlama, keskin sesler veya sürtünme sesleri fren sisteminizin acilen kontrol edilmesi anlamına gelir. Selimler’e uğrayarak sesler konusunda ücretsiz kontrol ettirebilir ve bilgi alabilirsiniz.

S:Fren balatalarım veya fren disklerimle ne kadar yol yaparım?

C:Tüm fren balataları, pedler, diskler veya kampanalar aşınarak, sürtünerek bir anlamda biterek çalışır. Ne kadar kilometrede ömrünü dolduracağı sizin sürüş tarzınıza, aracınızı kullandığınız yol koşullarına, mevsimlere, aracınızın ağırlığına, ne kadar dur-kalk yapacağınıza bağlıdır. Şehir içi kullanılan araçlar şehirlerarası kullanılan araçlara göre çok daha fazla frenleme yaparlar.

Back to Top